مقالات

6 نوع از محبوب ترین کاغذ چاپی

کاغذ چاپی

انتخاب کاغذ چاپی خیلی کار سختی نیست؛ اما برای دستیابی به مناسب ترین انتخاب، آگاهی از میزان سازگاری، میزان کیفیت و کارایی هر نوع کاغذ بسیار ضروری است.

برای مثال می توان مشاهده کرد که برای کاغذ چاپی یک تلفن از یک نوع کاغذ استفاده شده می شود. به این صورت که اغلب برای آن کاغذ دوبلکس کاربرد دارد (به خصوص برای کارتن آن)، بنابراین در هنگام چاپ بر روی کارتن، تصاویر و کلمات بسیار صاف و واضح می شوند تا حسی لوکس ایجاد کنند. همچنین برای بروشور و راهنمای داخل تلفن از یک کاغذ گلاسه استفاده می شود تا کاربران به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

در ادامه برای آگاهی بیشتر 6 نوع کاغذ چاپی رایج و کاربردی مورد بررسی قرار گرفته است.

1- کاغذ چاپی فورد

فورد رایج ترین و پرطرفدارترین کاغذ است، رایج ترین سایز A4 در فروشگاه های فتوکپی است. کاغذ فورد دارای سطحی ناهموار و سازگار با جوهرهای مختلف است. وزن استاندارد آنها 70-80-90 گرم است.

کاغذ فورد به 2 نوع تقسیم می شود:

کاغذ سفید: این کاغذ سفیدی بالایی دارد (68 درصد یا بیشتر). از این نوع کاغذ در چاپ پاکت نامه، سربرگ، فتوکپی اداری، چاپ کتاب بسیار استفاده می شود.

کاغذ زرد: این کاغذ دارای سفیدی کم (کمتر از 60 درصد) و اغلب زرد است. این نوع کاغذ اغلب برای چاپ کتاب های درسی و داستان استفاده می شود. مزیت این کاغذ قیمت ارزان به دلیل تولید داخلی است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله چگونگی محاسبه قیمت کارتن پیشنهاد می شود.

کاغذ کارتن

2- کاغذ چاپی گلاسه

این نوع کاغذ دارای سطحی براق، صاف و درخشان است.  کاغذ گلاسه دارای سختی بالا است و جلوه های خوبی دارد. برای بسیاری از فناوری های چاپ، به ویژه چاپ افست مناسب است. اغلب برای چاپ بروشور، کاتالوگ، مجلات، پوستر استفاده می شود. وزن استاندارد آن حدود 90-300 گرم است.

یک نوع مات از این کاغذ وجود دارد که معمولاً در چاپ تصاویر افراد و پرتره ها برای جلوه های بالا از آن استفاده می شود.

3- کاغذ چاپی بریستول

این کاغذ دارای سطح کمی براق، صاف، سازگار با جوهر است، بنابراین اغلب در چاپ افست، برای کارتن صابون، لوازم آرایشی، کارتن دارویی، جلد پیراهن، بروشور، کارت، بروشور، پوستر، کارت عروسی استفاده می شود. وزن استاندارد آن معمولاً 230 – 350 گرم است.

 4- کاغذ چاپی دوبلکس (پشت طوسی)

این نوع کاغذ چاپی، دارای سطح صاف و سفیدی مشابه بریستول است، طرف دیگر آن معمولاً مانند مقوا تیره بود. کاغذ دوبلکس با داشتن مقداری بیش از 300 گرم وزن استاندارد، اغلب برای تولید کارتن های بزرگ محصولاتی که به سختی و استحکام نیاز دارند، استفاده می شود. کاغذ دوبلکس برای ساخت کارتن بسیار مناسب است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با انواع کارتن در صنعت کارتن سازی پیشنهاد می شود.

5- کاغذ چاپی برگردان

داشتن یک طرف برای چاپ، روی دیگر با چسب پوشانده شده است، برگردان با جوهر سازگار نیست. برای افزایش رنگ و محافظت از لایه جوهر باید با فیلم براق رول شود.

انواع متداول کاغذ برگردان عبارت است از:

  • برگردان کاغذ: سطح چاپ (لایه 1) از کاغذ
  • برگردان پلاستیکی: سطح چاپ (لایه 1) از پلاستیک ساخته شده است (2 نوع وجود دارد: پلاستیک شفاف و پلاستیک سفید شیری).
  • برگردان شکننده: نوعی برگردان است که روی آن از کاغذ مخصوص و بسیار شکننده ساخته شده است. هنگامی که روی محصول چسبانده می شود، نمی توان آن را دست نخورده جدا کرد و برای چاپ مهرهای گارانتی استفاده می شود.
  • عکس برگردان 7 رنگ: عکس برگردان براق، دارای رنگ های زیاد
  • برگردان هنری: کاغذ هنری

6- کاغذ چاپی کرافت

کاغذ کرافت ماهیتی تیز و انعطاف پذیر دارد و نسبتاً خشن است. وزن استاندارد آن 50-135 گرم است. اغلب رنگ این نوع کاغذ، قهوه ای است؛ اما می توان در هنگام چاپ آن را به رنگ سفید تولید کرد. از کاغذ کرافت برای تولید کیسه های خرید، پاکت نامه، کتاب، تقویم و سایر کارتن های محصولات استفاده می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با جنس کاغذ کارتن پیشنهاد می شود.

ورق کرافت

انتخاب بهترین کارتن از تولیدکننده برتر کارتن در ایران

نوع کارتنی که برای محصول خود انتخاب می کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که باعث جلب توجه مشتریان شود. از نوع کاغذ کارتن و شکل ظاهری کارتن گرفته تا کیفیت آن و نحوه باز و بسته کردن کارتن متناسب با کارایی آن، همه از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت پارس پوشش مهام با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، هر گونه خدمات تولید کارتن، ورق کارتن، قالب کارتن بسته بندی و غیره را با کیفیت عالی ارائه می کند.

برای مشاوره با تیم متخصص و سفارش هر نوع قالب کارتن با ما در ارتباط باشید.

اندازه گیری ابعاد کارتن هایی که برای خط تولید خود نیاز دارید، تنها اولین قدم است. پارس پوشش با طیف وسیعی از مشاغل کار می کند تا کارتن های تاشو قابل تنظیمی ایجاد کنند که عالی به نظر می رسند و محافظت زیادی در طول حمل و نقل ارائه می دهند.

اگر در مورد اندازه گیری ابعاد کارتن، انتخاب برچسب یا چاپ سؤالی دارید، با پارس پوشش تولیدکننده برتر کارتن در ایران تماس بگیرید.

پست های مرتبط

1 نظر در “6 نوع از محبوب ترین کاغذ چاپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *