مقالات

تولید کارتن مقوایی

تولید کارتن مقوایی

 برای اولین بار مقوا در دهه 1600  در چین اختراع شد. مردم این سرزمین با مقوا یک کارتن تولید کردند که برای بسته بندی از آن استفاده می کردند. در سال 1843، یک دستگاه برای خرد کردن چوب در آلمان تولید شد. با استفاده از این دستگاه چوب را خرد کردند و ماده ای خمیری به دست آورند که با آن تولید کارتن و کاغذ را به وجود آورند. از آن زمان تا کنون با استفاده از این روش، تولیدکنندگان شروع به تولید کارتن مقوایی کردند.

رابرت بلر در سال 1890 کارتن مقوایی برش زده شده را تولید کرد. این نوع کارتن ها تا سال 1906 برای کارهای مثل حمل و نقل وسایل مختلف کاربرد داشت.

فرایند تولید کارتن مقوایی به این صورت است که ابتدا درختان  قطع می شود. سپس بعد از طی کردن مراحل بسیار و با استفاده از دستگاه های مختلف تولید می شود. در این فرایند موارد بسیاری قبل از تولید کارتن، وجود دارد که عبارت از جنس، طرح، رنگ، ابعاد و مقاومت است.

فرایند تولید کارتن مقوایی

کارتن مقوایی متشکل شده از فلوت است که می تواند کاغذ بازیافتی تولید شود و  دو لایه آستر با کاغذ صاف و کرافت در آن استفاده می شود. 

در حال حاضر لایه های آستر را از کاغذ بازیافتی یا سایر کاغذهای دست دوم تولید می کنند. البته استفاده از کاغذ کرافت جدید کیفیت کارتن را افزایش می دهد. 

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مراحل تولید ورق کارتن در صنعت کارتن سازی پیشنهاد می شود.

تولید کارتن

ساختار تولید کارتن مقوایی

کارتن های مقوایی  دارای آستر داخلی و آستر بیرونی است. کاغذ کرافت برای استفاده در آستر لایه بیرونی کاربرد دارد؛ چون در هنگام چاپ کیفیت بیشتری داشته و در برابر آب مقاومت بالاتری دارد. 

برای تولید کاغذ کرافت با کیفیت باید از درختانی مانند صنوبر و کاج که دارای چوب نرم با الیاف بلند هستند، استفاده کرد.

کاغذ کرافت مقاومت بالایی دربرابر پارگی و تغییرات دمایی دارد. رنگ و ظاهر کاغذ کرافت با توجه به نوع چوب متغیر است.

برای آسترهای کاغذی آزمایشی از ورق های بازیافتی استفاده می کنند. بنابراین آنها ارزان هستند. درختانی مانند بلوط، چنار، توس و شاه بلوط جزو درختانی هستند که چوب سخت دارند.

فرایند خمیرسازی در تولید کارتن مقوایی

 کنده های درختان را از دستگاه برش عبور می دهند تا به صورت ورقه ای  بریده شوند. بعد آنها با این روش به صورت مکانیکی یا شیمیایی تبدیل به خمیر خواهند شد.

در خمیرسازی به صورت مکانیکی  آسیاب وجود دارد. در آن کنده های درخت پوست کنده می شود و در مقابل یک سنگ گردان قرار می گیرند تا تراشه های آن به خمیر تبدیل شوند. این روش هزینه کمتر و فرایند تولید بالاتری دارد و کاغذ کیفیت خوبی ندارد.

 خمیرسازی به صورت شیمیایی موجب به دست آمدن الیاف سلولزی منفرد می شود که از این طریق سولفیت و سولفات حاصل خواهد شد.  هر دو روش خمیرسازی شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد و جداسازی بهتر و کیفیت را افزایش می دهد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله چگونگی انتخاب کارتن محصولات پیشنهاد می شود.

کاربرد فلوت در تولید کارتن مقوایی

قسمت موج دار  بین کاغذهای صاف مقوا را فلوت می گویند. این روند موجب می شود که کارتن در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته باشد و استحکام زیادی خواهد داشت.  

همه این فرایند داخل یک دستگاه غلتک راه راه اتفاق می افتد. انواع فلوت وجود دارد که عبارت  از فلوت B و فلوت R است که قرارگیری آنها میزان ضخامت کارتن مشخص می شود. همچنین در کیفیت چاپ تاثیر بسزایی دارند.

فرایند نهایی در تولید کارتن مقوایی

در دستگاه موجدار هنگام تولید فلوت، بخار به نقطه جوش رسیده روی کاغذ پاشیده می شود تا پرس آن راحت تر انجام شود.  سپس به یک طرف فلوت چسب اضافه می شود تا هر دو  لایه به یکدیگر بچسبند. پس از این مرحله یعنی چسبیدن دو لایه آستر به فلوت، مقوا برش داده می شود.

اره دایره ای در فرایند برش برای دستیابی به سمت راست استفاده می شود. سپس دستگاه موجدار ورق را برش می دهد. بعد ورق های موج‌دار را به صورت لایه‌ای جدا می‌کند و آنها را روی هم می‌گذارد تا اصلاح شود.

قسمت های نامنظم ورق به صورت دقیق در ماشین اصلاح برش داده می شوند. سپس از تیغه های لاستیکی برای ایجاد خطوط استفاده می شود تا خط کشی به وجود آید؛ اما بریده نشوند.

سپس در این مرحله ورق کارتن از دستگاه  عبور می کند تا خطوط خط خورده را تا کند و جاهایی را که باید به هم برسند، بچسباند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله 5 دلیل برای محبوبیت کارتن مقوایی پیشنهاد می شود.

کارتن مقوایی

موارد استفاده از کارتن مقوایی

کارتن های مقوایی که به عنوان کارتن های حذف نیز شناخته می شوند، بادوام و مستحکم هستند.

سبک: وزن آنها سبک هستند، بنابراین هزینه‌های حمل و نقل را کاهش می‌دهند.

سازگار با محیط زیست: مواد خام مورد استفاده کاغذ است که قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد است. بنابراین، آنها سازگار با محیط زیست هستند.

ساختار طبیعی: به دلیل ساختار طبیعی، عاری از عناصر شیمیایی است، می توان از آن در صنایع غذایی استفاده کرد.

حمل و نقل آسان: از آنجایی که آنها جمع و جور هستند، حمل و نقل آن آسان است و برای روی هم چیدن ایده‌آل است؛ زیرا می تواند فشار را تحمل کند.

انتخاب بهترین کارتن از تولیدکننده برتر کارتن در ایران

نوع کارتنی که برای محصول خود انتخاب می کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که باعث جلب توجه مشتریان شود. از نوع کاغذ کارتن و شکل ظاهری کارتن گرفته تا کیفیت آن و نحوه باز و بسته کردن کارتن متناسب با کارایی آن، همه از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت پارس پوشش مهام با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، هر گونه خدمات تولید کارتن، ورق کارتن، قالب کارتن بسته بندی و غیره را با کیفیت عالی ارائه می کند.

برای مشاوره با تیم متخصص و سفارش هر نوع قالب کارتن با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

1 نظر در “تولید کارتن مقوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *