کارتن, مقالات

کارتن مقوایی

کارتن مقوایی

ماده اولیه کاغذ و مقوا، سلولز است که ماده بسیار گران‌‎بهایی است. سلولز از گیاهان و درختانی که به طور خاص رشد کرده اند، تهیه می شود. دلایل اصلی ترجیح کاغذ و مقوا برای ساخت، فرایند آسان، مزایای مقرون به صرفه و مقاومت آن است.

می توان بی نهایت کارتن مقوایی را از ورق های مختلف در کیفیت ها و مقادیر مختلف تولید کرد.

ماده اولیه مواد مبتنی بر کارتن کاغذ است. همچنین به راحتی می توان با کاغذ مانند مقوا رفتار کرد. در میان انواع کاغذهایی که امروزه تولید می شود، کاغذهای بسته بندی به اشکال مختلف تولید می شوند.

یکی از مقرون به صرفه ترین روش ها در بسته بندی، بسته بندی های کاغذی و کارتن مقوایی است. به لطف پیشرفت فناوری که اخیراً افزایش یافته است، می توان کارتن مقوای جامد، نازک تر، کم حجم تر و ارزان تر با مواد خام کمتر تولید کرد. تولید آسان و مزیت های اقتصادی باعث مزیت مواد کاغذ و مقوا در صنعت بسته بندی می شود.

در مقایسه با سایر مواد بسته بندی، قیمت کاغذ و مقوا مقرون به صرفه تر است.

فرایند تولید کارتن مقوایی

ـ تولید مقوا دو نوع فرایند خمیرسازی است (فرایند کاردستی سفید شده یا غیرسفید شده و فرایند نیمه شیمیایی) که به طور معمول استفاده می شود.

ـ فرایند کاردستی، عبارت از خمیر دادن ورودی با استفاده از مخلوط هیدروکسید سدیم و سولفات سدیم برای جداسازی الیاف متصل کننده سلولز است.

ـ هنگام سفید کردن، مواد شیمیایی مکمل مانند عوامل فعال سطحی و فوم به آن اضافه می شود تا اثربخشی و کیفیت فرایند افزایش یابد.

ـ سایر مواد شیمیایی که در هنگام سفید کردن استفاده می شوند، می توانند رنگدانه تیره پالپ را سفید کنند و این روند باعث می شود که برای وسایل مهم جذاب تر شود.

ـ فرایندهای نیمه شیمیایی چوب را با یک فرایند مکانیکی پس از یک پیش تصفیه با کربنات سدیم یا سولفات سدیم تصفیه می کنند.

ـ این فرایند از شدت کمتری برخوردار است؛ زیرا فیبر متصل به سلولز را تجزیه نمی کند و می تواند در دمای پایین تر و در شرایط بیش از حد کمتر انجام شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با جنس کاغذ کارتن پیشنهاد می شود.

کاغذ کارتن

فرایند خمیرسازی

ـ هنگام جداسازی الیاف، خمیر رقیق شده به دست آمده روی خط متحرک اعمال می شود. آب موجود در مخلوط با جاروبرقی همراه با تبخیر خارج می شود و سپس الیاف برای تثبیت و برای حذف بیش از حد رطوبت تحت فشار قرار می گیرند.

ـ پس از پرس، با استفاده از استوانه با بخار حرارت داده می شود و در صورت لزوم رزین یا نشاسته اضافی به آن اضافه می شود. برای صاف کردن و نهایی کردن، از طیف وسیعی از سیلندرها استفاده می شود.

مقوا دو نوع دارد که هر دو قابل بازیافت هستند.

ـ علاوه بر پوشش‌های مختلفی که می‌توان از ویژگی‌های آن مانند مقاومت در برابر آب، مقاومت در برابر چربی، کیفیت بصری استفاده کرد، می‌توان از مقواهای زیادی برای تولید جعبه‌های تاشو کوچک استفاده کرد.

ـ رنگ مقوا را می توان با توجه به کارایی که دارد، متنوع کرد.

ـ علاوه بر این، نوع مقوا باید الزامات اساسی مانند جوهر مناسب، سطح مناسب برای چاپ با کیفیت، چسب مناسب و نصب مناسب را بدون ایجاد هرگونه آسیب ترک، چروک یا پارگی در حین تا کردن مقوا برآورده کند.

1ـ مقوا نئوپان

معمولاً مقوا ضخامت دارد و اساساً یک نوع کاغذ استاندارد ضخیم‌تر است. فرایند تولید آن با خمیر دادن چوب (چوب سخت یا چوب صنوبر) با تقطیر آن به الیاف با روش‌های مکانیکی یا فرایندهای شیمیایی آغاز می‌شود.

مقوا یک ماده مبتنی بر کاغذ است که بسیار ضخیم تر از کاغذ استانداردی است که برای نوشتن استفاده می شود. ضخامت اضافه شده آن را محکم تر می کند و اجازه می دهد از آن برای ساخت کارتن، جعبه ها و سایر مواد بسته بندی مناسب برای بسیاری از انواع محصولات استفاده شود.

برخی از جعبه و کارتن مقوایی به شرح زیر است:

جعبه های شیرینی: جعبه های پای، جعبه های کیک و غیره که در شیرینی پزی استفاده می شوند.

جعبه غلات و غذا: این نوع جعبه رایج و شناخته شده است که برای بسته بندی غلات، ماکارونی و بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود.

جعبه های دارو و مواد پاک کننده: برای بسته بندی داروها در داروخانه ها و مواد پاک کننده مانند صابون، شامپو، لوسیون و غیره استفاده می شود.

جعبه‌های کادو و لباس: جعبه‌های کاغذی تاشو هستند که می‌توان آنها را نگه داشت و با تا کردن مجدد به اشکال مختلف به راحتی از آنها استفاده کرد.

2ـ مقوا راه راه

مقوا یکی از محبوب ترین مواد بسته بندی است و معروف ترین آن کارتن مقوایی راه راه است. این سبک، قوی و بادوام است و تقریباً از هر محصولی محافظت می کند.

مقوا راه راه، یک مقوا ضخیمی است که یک لایه فیبر اضافی در بین ورق ها دارد. این لایه اضافی آن را قوی تر می کند و برای بسته بندی و حمل و نقل بسیار مناسب است.

به طور تقریبی 81 درصد از مقواهای راه راه قابل بازیافت هستند.   مقواهای بازیافتی را می توان در هر اندازه و شکلی تولید کرد.

طرح‌های جدید حوزه‌های کاربردی بسته‌بندی مقوایی توسعه یافته هستند. مقوا راه راه با دو کاغذ راه راه که از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند، تولید می‌شود و به جای مواد چوبی استفاده می‌شود.

به طور کلی کارتن و جعبه ها از سایزهای کوچک گرفته تا سایزهای بزرگ از مقواهای راه راه تولید می شوند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله انواع جعبه های کارتن و کاربرد آنها پیشنهاد می شود.

کارتن

ویژگی های مقوا راه راه در کارتن مقوایی

  • مقوای راه راه به دلیل ساختار داخلی بسیار مستحکم است که باعث می شود، عایق خوبی باشد.
  • مقوای تشکیل دهنده آن به صورت آکاردئونی یا زیگزاگ مانند چیده شده است که به دو طرف جعبه استحکام می بخشد.
  • ادر جای خود نگه داشته شده و از هر دو طرف توسط یک صفحه کاغذ به نام شیار محکم می شود.
  • می توان آن را از انواع مختلف کاغذ، مانند کرافت، با چسب قوی در جای خود محکم کرد و این لایه های بیرونی در مقوا راه راه به طور ایمن داخل آن را نگه می دارد.

عملکرد مقوا راه راه در کارتن مقوایی

مقوای راه راه یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت بسته بندی است، زیرا پنج عملکرد اساسی را انجام می دهد:

  • محصول را از آسیب های احتمالی که ممکن است در حین حمل و نقل رخ دهد، محافظت می کند.
  • محصول را تا زمانی که فروخته شود، به درستی نگهداری می کند.
  • محصول را از مبدا تا رسیدن به دست مصرف کننده، تبلیغ می کند (به علت کیفیتی بالایی که دارد).
  • مقرون به صرفه است.
  • قابل بازیافت است.

به بیان ساده، مقوا ساختار کارتونی ضخیم و محکمی است که دیواره های جعبه یا کارتن را تشکیل می دهد.

این نوع ساختار ترکیبی از مواد است که به مقوا استحکام و مقاومت بالایی در برابر ضربه و له شدن می دهد.

کارتن مقوایی قابل بازیافت

مقوا 100 درصد قابل بازیافت است. بیش از 80 درصد از مقواها در ترکیه بازیافت می شوند. این مورد بهترین رکورد بازیافت در بین تمام مواد بسته بندی است.

در هر فرایند بازیافت مقوای راه راه، الیافی که آن را در کنار هم نگه می دارند، کوتاه تر می شوند. هنگامی که الیاف برای مقوای موجدار قوی بسیار نازک می شوند، از آنها برای مقوا استفاده می شود. از کارتن مقوایی یا جعبه مقوایی برای جعبه های غلات و کیک استفاده می شود.

کارتن مقوایی تجدیدپذیر

مقوا یک ماده بسته بندی تجدیدپذیر است؛ زیرا کاغذ مورد استفاده برای تولید مقوا از چوبی است که منبع تجدیدپذیر دارد. به لطف مدیریت پایدار جنگل، چوب را می توان در حلقه بی نهایت تولید کرد.

کارتن مقوایی با استفاده مجدد

مقوا را می توان به راحتی از انواع مختلف مانند خانه تکانی، ساخت وسایل بازی مانند برج یا قلعه برای کودکان دوباره استفاده کرد.

کارتن مقوایی با تجزیه بیولوژیکی

بازیافت قطعا بهترین راه برای استفاده مجدد از مقوا است، با این حال می‌توان آن را از نظر بیولوژیکی کاملاً تجزیه کرد، حتی اگر خارج از منطقه بازیافت هدر رود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با انواع ورق فلوت پیشنهاد می شود.

انواع کارتن

انتخاب بهترین کارتن از تولیدکننده برتر کارتن در ایران 

نوع کارتنی که برای محصول خود انتخاب می کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که باعث جلب توجه مشتریان شود. از نوع کاغذ کارتن و شکل ظاهری کارتن گرفته تا کیفیت آن و نحوه باز و بسته کردن کارتن متناسب با کارایی آن، همه از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت پارس پوشش مهام با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، هر گونه خدمات تولید کارتن، ورق کارتن، قالب کارتن بسته بندی و غیره را با کیفیت عالی ارائه می کند.

برای مشاوره با تیم متخصص و سفارش هر نوع قالب کارتن با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “کارتن مقوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *