مقالات, ورق کارتن

آشنایی با کاغذ کارتن و کاربرد آن

کاغذ کارتن

کاغذ کارتن برای ساخت کارتن باید همیشه الزامات کیفی را تضمین کند؛ زیرا از انواع کارتن برای بسته بندی و حمل کالا استفاده می شود. کارتن ها علاوه بر عملکرد محافظت از کالاها و جلوگیری از برخورد، نقش بسزایی در معرفی برند تجاری به مشتریان دارند. به همین دلیل است که نوع کاغذ  برای ساخت کارتن همیشه مهم است.

کاغذ کارتن چیست؟

کاغذ کارتن نوعی کاغذ است که در صنعت کاغذسازی تولید می شود. معمولاً هر کارتن دارای حداقل 2 لایه کاغذ است که شامل 1 لایه راه راه و 1 آستر می شود. برخی از انواع کاغذ کارتن می توانند تا 9 لایه با 5 آستر و 4 لایه راه راه باشند.

در حال حاضر از کاغذ کارتن در تولید کارتن برای نگهداری کالا و کمک به حمل و نقل استفاده می شود. علاوه بر عملکرد محافظت از کالاها در برابر ضربه و آسیب، کارتن ها به ایجاد تصویری از نام تجاری و تبلیغ محصولات به مشتریان کمک می کنند و اکثر صنایع تولید محصول نیاز به استفاده از کارتن دارند.

مواد کاغذ کارتن

کارتن با مواد اولیه اصلی کاغذ تولید می شود. کارتن های معمولی حاوی مواد زیر هستند:

  • 74 درصد کاغذ
  • 22 درصد پلی اتیلن
  • 4 درصد آلومینیم

در مورد کارتن های مورد استفاده در محیط های با دمای پایین (سردخانه) معمولاً 80 درصد کاغذ و 20 درصد پلی اتیلن است.

انواع کاغذ برای ساخت کارتن

برای به دست آوردن کارتن های با کیفیت، مهم ترین عامل انتخاب نوع کاغذ مناسب است. در بین انواع کارتن های کاغذ سازی امروزه، کاغذ راه راه پرمصرف ترین نوع آن است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با نحوه تولید کارتن پیشنهاد می شود.

انواع کارتن

کاغذ کارتن راه راه 

کاغذ موجدار تک: یک کاغذ کارتن 3 لایه است. از 3 لایه کاغذ شامل 2 لایه صاف در بیرون و 1 لایه راه راه در وسط تشکیل شده است. همچنین اینها رایج ترین انواع کاغذهای امروزی هستند.

کاغذ موجدار دوگانه یک کاغذ کارتن 5 لایه است: به طور متناوب بین 2 لایه موجدار و 3 لایه صاف چیده شده است. از این نوع کاغذ در تولید کارتن های سنگین و صادرات استفاده می شود.

کاغذ موجدار سه لایه، کاغذ موجدار 7 لایه است: شامل 4 لایه کاغذ صاف و 3 لایه کاغذ موجدار با ظرفیت باربری بالا. این نوع کاغذ برای ساخت کارتن برای حمل و نقل کالاهای سنگین است.

بافت کاغذ کارتن راه راه

بافت موجدار کاغذ کارتن به 4 نوع A B ،C و E تقسیم می شود.

ساختار کاغذ کارتن راه راه

ـ متداول ترین نوع ساختار موجی موج C است و برای جایگزینی موج A استفاده می شود.

ـ به طور مشخص شکل موج C نسبت به موج Aد15درصد کاهش یافته و موج Aد15درصد کمتر از موج C تراکم پذیر است و 25 درصد کمتر از موج B، موج Bد25درصد تراکم پذیرتر از موج A و بهتر از موج C است.

ـ کارتن های نوع B اغلب به عنوان جعبه بسته بندی، جعبه میوه و غیره استفاده می شوند.

ـ ضخامت موج E زیاد نیست و فقط در بسته بندی های معمولی استفاده می شود.

به این ساختار موجی، فلوت نیز گفته می شود و با توجه به درجه بندی که ذکر شد با توجه به ضخامت به نازک، متوسط و ضخیم و استاندارد دسته بندی می شوند.

انواع کاغذ کارتن:

برای تولید کارتن و در صنعت کارتن سازی با توجه به نوع کارایی آن از انواع کاغذ کارتن استفاده می شود که عبارت از کاغذ کرافت، کاغذ مازندارن، کاغذ لاینر، کاغذ سفید داخلی و کاغذ تاپ وایت است. همچنین از کاغذ بازیافتی کارتن های استفاده شده نیز در تولید کارتن استفاده می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله ویژگی های کارتن سه لایه پیشنهاد می شود.

انواع کاغذ کارتن

کاغذ کارتن بازیافتی (پوشش داده شده)

بسیاری از مردم این سوال را دارند که آیا کارتن می تواند بازیافتی باشد؟ پاسخ مثبت است. زیرا پس از استفاده، کارتن را می توان بازیافت کرد و چند برابر استفاده کرد.

این کار هم باعث صرفه جویی در منابع می شود و هم به طور موثر از محیط زیست محافظت می کند. معمولاً پس از جمع‌آوری کارتن‌های قدیمی، آنها را به صورت خمیر در می‌آورند و از طریق ماشین‌آلات و مراحل برش، قالب‌گیری و چاپ به شکل کارتن در می‌آیند.

درواقع این نوع کاغذ کارتن از مواد بازیافتی ساخته شده می شود. موادی که از کارخانه‌های تولید و تبدیل کاغذ و منابع پس از مصرف بازیابی می‌شوند. به طور کلی حاوی لایه بالایی از مواد سفید است و برای بهبود عملکرد چاپ با یک پوشش خاک رس تکمیل می شود.

این نوع کارتن قیمت مناسب تری نسبت به بقیه کارتن ها دارند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مراحل تولید ورق کارتن در صنعت کارتن سازی پیشنهاد می شود.

کارتن

انتخاب بهترین کارتن از تولیدکننده برتر کارتن در ایران 

نوع کارتنی که برای محصول خود انتخاب می کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که باعث جلب توجه مشتریان شود. از نوع کاغذ کارتن و شکل ظاهری کارتن گرفته تا کیفیت آن و نحوه باز و بسته کردن کارتن متناسب با کارایی آن، همه از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت پارس پوشش مهام با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، هر گونه خدمات تولید کارتن، ورق کارتن، قالب کارتن بسته بندی و غیره را با کیفیت عالی ارائه می کند.

برای مشاوره با تیم متخصص و سفارش هر نوع قالب کارتن با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *