مقالات, کارتن

نحوه درست کردن قالب کارتن

قالب کارتن

امروزه با توسعه صنعت کارتن سازی برای بسته بندی همه محصولات از کارتن مخصوص به خود استفاده می شود. کارتن بسته بندی علاوه بر محافظت محصول، می تواند در تبلیغات کالا و در نتیجه فروش بیشتر کمک کند. اگر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید اطلاعاتی در مورد نحوه درست کردن قالب کارتن به شما ارائه خواهیم داد.

اهمیت ساخت قالب کارتن

از آنجائیکه بسته بندی محصولات اهمیت ویژه ای دارد، درست کردن قالب کارتن نیز مهم است. در طراحی بسته بندی کارتن مهم است که از ویژگی های محافظتی برخوردار باشد و همچنین حمل و نقل را آسان کند. در این فناوری هم از علم تکنولوژی و هم هنر استفاده می شود تا نتیجه مطلوبی را به ارمغان بیاورد.

برای ساخت قالب کارتن باید از استانداردهای بین المللی استفاده شود تا کیفیت عالی را تضمین کند. بسته بندی محصولاتی همچون خرما، میوه جات و خشکبار از جمله بسته بندی های رایج است که طراحی قالب آن بسیار مهم می باشد.

نوع قالب کارتن در بسته بندی محصول تاثیر بسزایی دارد. زیرا قالب کارتن باید به گونه ای باشد که بسته بندی را برای شما آسان سازد و از قسمت های مشخص شده براحتی باز و بسته شود.

درست کردن قالب کارتن - پارس پوشش مهام

ایجاد طرح قالب کارتن

اولین قدم برای ساخت قالب ایجاد یک طرح قالب در فرمت دیجیتالی است. هنگام ایجاد طرح می توانید اندازه، محل برش ها و چسب را مشخص کنید. برای ایجاد طرح قالب، برنامه های تخصصی وجود دارد که کار طراحی را آسان کرده و می توانید هر نوع قالبی را با آن درست کنید.

روش دیگری که برای ساخت قالب مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه های قالب ساز است که با دادن اندازه کارتن، نوع آن و ضخامت موارد کارتن یک قالب طراحی می شود. سبک های استانداردی برای ساخت قالب  استفاده می شود که عبارتند از:

  • جعبه با درب دوبل
  • کارتن بسته بندی زبانه دار
  • جعبه با دیوار دوبل و یک طرف بسته

عوامل مهمی که در ساخت قالب نقش دارد، ابعاد دقیق کارتن مانند طول، عرض و ارتفاع است. با این معیارها می توانید یک قالب استاندارد و زیبا طراحی کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد قالب کارتن

  • تیغ مخصوص برش مانند تیغه های 2 پوند، 3 پوند و 4 پوند، به منظور درست کردن قالب روتاری و تخت
  • دو نوع تیغه 2 پوند و 3 پوند برای ایجاد خط
  • تیغه مخصوص برای ایجاد کنگره و پرفراژ
  • دو نوع سمبه و پانچ (فنر دار و تو پر) جهت ایجاد سوراخ کاربردی
  • سمبه ماتریس برای ایجاد سطح خش دار و استعمال چسب کارتن به روی آن
  • تخته چند لایه مسطح و نیمه گرد

ساختار قالب کارتن چگونه است؟

تخته چند لایه و تیغه ها دو بخش اصلی یک قالب می باشند که هر کدام در ایجاد طرح و برش قالب نقش مهمی دارند. تخته چند لایه در واقع سطح اصلی قالب است که اجزاء کارتن را نگه می دارد. این بخش بیش از 4 لایه بوده و از استحکام بالایی برخوردار است.

تیغه ها نیز نقش مهمی در ساخت قالب و وظیفه برش و ایجاد خط تا را به عهده دارند. بدین ترتیب، بین ورق کارتن و سطح زیرین آن فشار کنترل شده ای وارد می شود و خط تا را ایجاد می کند. جعبه های دستمال کاغذی مثال رایجی است که دارای خطوط تا شده می باشد و نحوه جدا شدن کارتن را راحت کرده است.

فرآیند برش قالب در صورتی امکان پذیر است که طرح اصلی به درستی ساخته شود و تمام جزئیات قالب مشخص گردد. برای این کار متخصصین طراحی با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی طرح سه بعدی قالب را آماده و به دستگاه لیزر ارسال می کنند.

ساخت قالب کارتن به روش سنتی

در این روش، طرح قالب بعد از طراحی کامل چاپ می شود و بر روی تخته مخصوص چسبانده می شود. برای جدا کردن قالب کارتن از دستگاه اره مویی استفاده می شود که دقیقا بر روی خطوط مشخص شده قرار می گیرد. شما باید به صورت دستی تیغه ها را در شیارهای ایجاد شده قرار دهید. در روش سنتی ممکن است خطا رخ دهد و نیاز به طراحی مجدد باشد. از طرف دیگر، زمان بیشتری را نیز به عهده می گیرد.

درست کردن قالب کارتن - دستگاه قالب ساز کارتن

ساخت قالب کارتن به روش لیزر

از آنجائیکه روش دستی مشکلات بسیاری را به همراه دارد، دستگاه های پیشرفته ای مانند لیزر جایگزین آن شده است. این روش از سرعت و دقت بالایی برخوردار می باشد. دستور برش قالب کارتن از طریق کامپیوتر به دستگاه لیزر داده می شود و تمام قسمت های جزئی طرح به راحتی بدست می آید.

تیغه ها نقش مهمی در ساخت قالب دارند و مطابق با نقشه آماده می شوند. این تیغه ها اغلب به شکل رول هستند و به روش های متفاوتی عمل خم و برش را انجام می دهند. با روی کار آمدن دستگاه های پیشرفته فرآیند چاپ و برش قالب کارتن بسیار آسان شده و در مدت زمان کمتری صورت می گیرد.

در روش لیزر، عملیات جاسازی تیغه ها به صورت دستی انجام می شود و قسمت های اضافی برش را می توان با عمل پوشال گیری تکمیل کرد. نکته مهم این است که طرح قالب به صورت معکوس روی تخته قرار می گیرد تا چاپ صحیح روی کارتن اجرا گردد.

انتخاب قالب کارتن بسته بندی با شرکت پارس پوشش مهام

کارتنی که برای محصول خود انتخاب می کنید باید ویژگی هایی داشته باشد که باعث جلب توجه مشتریان گردد. از شکل ظاهری کارتن گرفته تا نحوه باز و بسته کردن کارتن، همه از موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

شرکت پارس پوشش مهام با استفاده از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها، هر گونه خدمات تولید کارتن، ورق کارتن، قالب کارتن بسته بندی و غیره را با کیفیت عالی ارائه می کند.

برای مشاوره با تیم متخصص ما و سفارش هر نوع قالب کارتن با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

1 نظر در “نحوه درست کردن قالب کارتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *