خرید کارتن, خرید ورق کارتن, مقالات, ورق کارتن

مراحل تولید ورق کارتن در صنعت کارتن سازی

تولید ورق کارتن

کارتن هایی که روزمره از آن استفاده می کنید عموما از ورق های کاغذ ساخته شده است. با این تفاوت که در ساخت آن از ورق های مختلفی با ساختار متفاوت استفاده می شود. در این مقاله می خواهیم در مورد مراحل تولید ورق کارتن با شما صحبت کنیم و شما را با تمام مواد مورد استفاده در کارتن سازی بیشتر آشنا سازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت استفاده از کارتن

کارتن وسیله ای است که امروزه بسیاری از شما برای بسته بندی محصولات، میوه ها، لوازم خانگی و غیره از آن استفاده می کنید. با توجه به نوع استفاده، مواد بکار رفته در آن نیز متفاوت است و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است.

استفاده از کارتن های با کیفیت برای حفاظت از محصولات در برابر آسیب های فیزیکی و شیمیایی بسیار عالی عمل می کند. به همین دلیل، می توانید از هزینه های اضافی و خسارت های احتمالی جلوگیری کنید.

کارتن ها برای بسته بندی میوه ها، محصولات آرایشی بهداشتی و اقلامی که در معرض فاسد شدن هستند، نقش بسیار مهمی دارند. زیرا ممکن است برخی از محصولات برای مدت طولانی در انبار نگهداری شوند و یا در معرض شرایط آب و هوایی قرار بگیرند.

در صورتی می توانید از بروز مشکلات و خسارت های آتی جلوگیری کنید که از کارتن هایی با کیفیت عالی و مواد اولیه مناسب استفاده کنید. در ادامه شما را با نحوه تولید ورق کارتن و تجهیزات لازم برای ایجاد آن آشنا می کنیم.

شرکت پارس پوشش مهام، دارای مجهزترین کارخانه تولید کارتن در ایران می باشد که صفر تا صد مراحل تولید را با پیشرفته ترین دستگاه ها انجام می دهد.

در مقاله ای دیگر بخوانید: آشنایی با انواع کارتن در صنعت کارتن سازی

تولید ورق کارتن - پارس پوشش مهام

مراحل تولید ورق کارتن

برای تولید ورق کارتن، مراحل متعددی صورت می گیرد تا از مواد اولیه مانند چوب و ضایعات کاغذی، بتوان ورق کارتن را تولید کرد. در اینجا تمام مراحلی که جهت تولید ورق کارتن انجام می شود را از صفر تا صد به شما بیان می کنیم.

تهیه مواد خام از چوب

درختان کاج با رشد سریع مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت مقوای راه راه را فراهم می کنند. پس از برداشت درختان، آنها را قطعه قطعه می کنند. پس از آنف تنه های درخت با کامیون به کارخانه خمیر کاغذ منتقل می شوند. در این مرحله، تنه ی درختان تحت فرآیند کرافت قرار می گیرند که به دلیل مواد شیمیایی مورد استفاده برای تجزیه خرده چوب به خمیر فیبری به نام فرآیند سولفات نیز شناخته می شود.

پس از تولید خمیر کاغذ و سایر پردازش‌ها، الیاف مستقیماً به دستگاه کاغذ فرستاده می‌شود و در آنجا فشرده شده و تغییر شکل می دهند. پس از خشک شدن در رول‌های پهن و سنگین کاغذ کرافت به کارخانه‌های موج ‌دار فرستاده می‌ شوند تا به مقوا تبدیل شوند.

در ادامه مراحل چند ماده خام دیگر برای ساخت کارتن مورد نیاز است. به عنوان مثال، از چسب نشاسته ذرت برای چسباندن ورق موجدار به ورق های آستر استفاده می شود. نشاسته ذرت خشک پس از استخراج از سیلو با آب و سایر مواد شیمیایی مخلوط می شود و به داخل موجدار پمپ می شود تا با اضافه شدن لایه های آستر روی محیط موجدار پخش شود. سایر مواد اولیه برای تکمیل مقوای راه راه کارتن پس از تولید استفاده می شود.

مرطوب سازی و فشرده سازی ضایعات کارتن

عموما کارتن ها از ضایعات کاغذی تولید می شود. این عمل به گونه ای صورت می گیرد که شهرداری زباله های کاغذ بلا استفاده را از سطح شهر جمع آوری می کند و به کارخانه های ضایعات برای ساخت ورق کارتن انتقال می دهند.

تمام این مراحل در کارخانه پرس ضایعات انجام می شود و پس از آن به کارخانه ورق سازی انتقال داده می شود. هدف فشرده سازی ضایعات کارتن، کاهش حجم ضایعات و صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل می باشد.

کارخانه های بازیافت کارتن و تولید کاغذ عموما دارای دو بخش می باشند:

  • بخش تولید خمیر از ضایعات کارتن
  • بخش تبدیل خمیر کاغذ به ورق

تولید خمیر کاغذ

بعد از اینکه ضایعات فشرده سازی شد، برای تبدیل شدن به خمیر کاغذ به کارخانه ورق سازی انتقال داده می شود. فرآیند تولید خمیر کاغذ به گونه ای است که مواد خاصی را به ضایعات پرس شده اضافه می کنند و توسط دستگاه ها به خمیر کاغذ تبدیل می شوند.

در مرحله تولید خمیر کاغذ، ناخالصی ها و الیاف های ضایعات کارتنی به کمک نیروی گریز از مرکز جداسازی شده و به مواد اصلی اضافه می شوند. در ادامه فرآیند، برخی افزودنی های شیمیایی و رزین نیز اضافه می شود تا باعث استحکام و چسبندگی کاغذ شود.

تا این مرحله خمیر نسبتا آماده ای بدست آمده است اما یکنواخت نیست. به همین دلیل، توسط دستگاه های همزن قوی کاملا آماده می شود. این مرحله در تولید یک کارتن با کیفیت بسیار مهم است و باید با دقت بالایی انجام شود، زیرا با داشتن یک خمیر خالص می توان بهترین ورق کارتن را تولید کرد.

تولید ورق کاغذ

این یکی از مهم ترین مراحل تولید ورق کارتن است که با استفاده از دستگاه های مخصوص و با گراماژهای مختلف تولید می شود. خمیری که در مرحله قبل آماده شد توسط پمپ و لوله های انتقال به بخش تولید کاغذ منتقل می شوند. اندازه کاغذ در تمام نقاط باید یکسان باشد و هیچ گونه ناخالصی نداشته باشد. به همین دلیل، تحت فرآیند فشار یکسان قرار میگیرد. با این حال می توانید با اعمال تغییرات در تنظیمات دستگاه ضخامت و گراماژ ورق کاغذ را تنظیم کنید.

تولید ورق کارتن - مراحل تولید ورق کارتن

جداسازی آب از خمیر کاغذ

با آماده شدن خمیر کاغذ و ایجاد ورق های کاغذ ممکن است هنوز مقداری آب در آن وجود داشته باشد. به همین دلیل، نیاز است تا فرآیند آب گیری خمیر کاغذ انجام شود. برای این کار، خمیرهای کاغذ را بر روی میز فوردینیر که اغلب توری شکل است قرار می دهند. در برخی مواقع از دستگاه ساکش باکس و فن های نصب شده به منظور خشک شدن سریع خمیر استفاده می شود.

بعد از این کار، خمیرهای آبگیری شده را به دستگاه های پرس منتتقل می شوند و تمام آب اضافی گرفته می شود.

مرحله ساخت کاغذ

مرحله ساخت کاغذ از مراحل مهم و اساسی است که باید با دقت بیشتری صورت گیرد. معمولا مهندسین با تجربه ای در این قسمت از مرحله فعالیت دارند که مسلط به تنظیمات دستگاه هستند. کوچکترین بی دقتی ممکن است در کیفیت ورق کارتن تاثیر بگذارد.

از دستگاه هایی که در مرحله کاغذ سازی استفاده می شود، غلتک های مخصوصی است که بر روی خمیر کاغذ انجام می شود. در نهایت، با سپری شدن این مرحله، کاغذ اولیه کارتن تولید می شود و می توانید از آن استفاده کنید.

مرحله تولید و ساخت ورق کارتن

بعد از تولید و آماده سازی خمیر کاغذ، مرحله تولید ورق کارتن آغاز می شود. در این مرحله کاغذهای ایجاد شده با یکدیگر چسبانده می شوند و با توجه به نیاز مشتری به صورت کارتن های 3لایه، 5لایه و غیره تولید می شود.

تولید باکیفیت ترین ورق کارتن توسط شرکت پارس پوشش مهام

در این مقاله در مورد صفر تا صد مراحل تولید ورق کارتن توضیح داده شد. پس از انجام کارهای تولید ورق، با توجه به انواع آن در اشکال و اندازه های متفاوت تولید می شوند.

شرکت پارس پوشش مهام، با بهره گیری از نیروی متخصص و حرفه ای و با استفاده از دستگاه های پیشرفته بهترین ورق های کارتن را تولید می کنند. ما به شما این فرصت را می دهیم تا بهترین کیفیت را با مناسب ترین قیمت بدست آورید.

پست های مرتبط

یک فکر در مورد “مراحل تولید ورق کارتن در صنعت کارتن سازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *